Wydatki związane z magazynami potrafią być naprawdę spore. Odpowiednie miejsce i płynny przepływ towarów to kluczowe kwestie wpływające na rentowność firmy. Ponieważ jednak każdy przedsiębiorca wie, że zwiększenie zysku może wynikać nie tylko z obrotu, ale i oszczędności, na magazynowaniu warto oszczędzić. Jest na to kilka sposobów i jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów, jakie generuje nasza działalność gospodarcza, to warto je znać.

Redukujemy koszty magazynowania

W magazynie liczy się przestrzeń. Im więcej jej potrzebujemy, tym drożej. Oczywiście nie mamy możliwości znacznego zredukowania potrzebnego miejsca, jeśli towaru jest dużo. Odpowiednie gospodarowanie dostępnym miejscem jest jednak kluczowe i sprawia, że potrzebne magazyny nie będą się mnożyć bez potrzeby. Najważniejsza w drodze do sukcesu jest logistyka i nieprzypadkowe układanie towaru na półkach. Porządek w magazynie pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale i zapewnia większą płynność w wydawaniu towarów. Optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca i staranna organizacja przestrzeni regałowych oszczędzi również czas pracowników. Obie te rzeczy mają wpływ na finanse firmy.

Tam gdzie magazyn, tam i palety. Jeśli nie znajdziemy sposobu na ich przechowywanie lub przekazywanie, będą niepotrzebnie zajmowały nam miejsce. Kwestię tę należy dobrze przemyśleć. Nie można bowiem pozbywać się palet, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania magazynu. Z drugiej strony, jak już wspominaliśmy, nadmiar tego typu elementów niepotrzebnie zajmuje miejsce i wprowadza chaos w przestrzeń magazynową.

Aby uniknąć dodatkowych kosztów należy też zadbać o bezpieczeństwo towarów w przestrzeni przeznaczonej do jej przechowywania. Odpowiednie systemy bezpieczeństwa powinny chronić magazyn. Z jednej strony dotyczy to kradzieży, które mogą przynieść firmie spore straty. Z drugiej- bezpieczny magazyn to przestrzeń, w której do minimum zredukowane jest ryzyko uszkodzenia towaru. Oczywiście wypadki mogą zdarzyć się zawsze, ale odpowiednio zarządzany magazyn, w którym towary przechowywane są bezpiecznie, gwarantuje dbałość o mienie firmy.

Konkretne oszczędności może też przynieść odpowiednie gospodarowanie energią potrzebną do prawidłowego funkcjonowania magazynu. Aby obniżyć koszty pracownicy powinni zadbać o to, aby nie marnować niepotrzebnie energii elektrycznej. Zasobem równie ważnym jest wspomniany już czas pracy osób zatrudnionych w przestrzeni magazynowej. Tylko przemyślany sposób ułożenia towaru i prosta droga przepływu towarów może pomóc nam wykorzystać czas w stopniu maksymalnym. Dobrze zorganizowana przestrzeń to taka, w której pracownicy nie tracą energii na szukanie towarów i są one dla nich łatwo dostępne.

W praktyce oznacza to sporo pracy, którą ułatwić potrafią nowoczesne systemy informatyczne stworzone po to, by wspierać zarządzanie przestrzenią magazynową. Nie warto na tym oszczędzać, szczególnie gdy nasza firma potrzebuje dużo przestrzeni lub towaru jest naprawdę wiele. Pracownicy, nawet ci świetnie wyszkoleni, nie poradzą sobie z organizacją dużego magazynu, gdy będą musieli radzić sobie z tym sami.