Self storage czyli usługa samoprzechowywania jest w naszym kraju dość często mylona z magazynem wielkopowierzchniowym. Choć oba mają podobne zastosowanie, w praktyce różnią się ważnymi szczegółami. Właśnie dlatego doświadczeni przedsiębiorcy wiedzą, że rodzaj przechowywania towaru zasadniczo różni się w zależności od profilu naszej firmy i wykonywanej w ramach niej pracy. Kiedy sprawdzi się tradycyjny magazyn, a kiedy warto zainteresować się self storage?

Co dla kogo?

Idei tradycyjnego magazynu nie trzeba nikomu tłumaczyć. Do przechowywania towarów służą w tym przypadku odpowiednie pomieszczenia, które z pewnością są niezbędne do sprawnego funkcjonowania dużych firm. Warto podkreślić, że w ramach usługi self storage też można wynająć dużą powierzchnię magazynową. Zasadnicza różnica polega na tym, że jest to magazyn samoobsługowy. Oznacza to, że to ty masz klucze do pomieszczenia i sam dysponujesz składowanymi w nim towarami. Możesz to zrobić o każdej porze dnia i nocy, ponieważ magazyny tego typu są dostępne 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Taka swoboda sprawia, że z usług typu self storage korzystają nie tylko firmy, ale i osoby prywatne.

Magazynowanie samoobsługowe jest bardzo popularne wśród osób będących w trakcie przeprowadzki, opróżniania domu, czy też takich, które nie dysponują garażem. W ramach self storage dostępne są niewielkie pomieszczenia, w których można przechowywać opony, stare meble czy inne przedmioty, jakie nie mieszczą nam się w domu. Ta stosunkowo nowa usługa jest jednak najbardziej popularna wśród firm.

Czego potrzebuje twój biznes?

Duże firmy, które muszą przechowywać wiele towaru, rzadko interesują się self storage. Mimo że magazyn samoobsługowy nie musi być mały, biznesom takim zależy też na obsłudze, którą zwykle oferują duże magazyny. Self storage sprawdzi się jednak z pewnością w przypadku niewielkich biznesów lub sklepów internetowych, którym zależy na wygodnym dostępie do swojego towaru. Magazyn samoobsługowy często wybierany jest również ze względu na koszty. Ponieważ do obowiązków usługodawcy należy w tym przypadku tylko udostępnienie i ochrona magazynu, potrafi on być dużo tańszy niż tradycyjne magazynowanie.

Aby podjąć dobrą decyzję dotyczącą wyboru magazynu należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Kluczową kwestią jest oczywiście wielkość powierzchni, jakiej potrzebujemy dla swoich towarów. Im więcej miejsca, tym większe koszty, ale nie tylko to wpływa na cenę. O tym, ile zapłacimy za magazyn decyduje też zakres obsługi, jakiej potrzebujemy. Właśnie dlatego wybierając self storage oszczędzamy i zyskujemy pełen dostęp do własnych towarów. Jak wspominaliśmy, może być to ogromny atut dla właścicieli niewielkich sklepów internetowych, które chcą wysyłać swoje paczki samodzielnie, szybko i niewielkim kosztem. Jeśli jednak twoja firma jest duża i masz pod opieką wiele towaru, z którym sam sobie nie poradzisz, warto pomyśleć o tradycyjnym magazynowaniu, jakie zwykle obejmuje też pomoc przy obsłudze i wydawaniu zgromadzonych w nim rzeczy. Warto pamiętać, że obie opcje są bezpieczne i można dodatkowo ubezpieczyć zgromadzone na miejscu przedmioty.