Wraz z rozwijającym się rynkiem handlu w internecie, branża logistyczna staje przed coraz to nowymi wyzwaniami. Celem nowoczesnej logistyki jest zapewnienie kompleksowej obsługi biznesów, które działają w przestrzeni wirtualnej. Właśnie im dedykowane są huby, czyli parki lub terminale, których zadaniem jest nie tylko składowanie towarów, ale też ich obsługa i transport. Sprawdźmy, jakie korzyści niosą huby e- sklepom i czym różnią się od tradycyjnych magazynów.

Co warto wiedzieć o hubach logistycznych

Wielkopowierzchniowe huby logistyczne znajdują się zwykle blisko ważnych węzłów komunikacyjnych, aby zapewnić szybki transport towarów. Jest to szczególnie ważne właśnie w przypadku sklepów internetowych. Nowoczesne huby nastawione są na transport międzynarodowy. Ich lokalizacja jest zwykle dostosowana tak, by ułatwić transport morski lub lotniczy, a wszystko to przy optymalizacji jego kosztów. Ażeby robić to z sensem, usytuowanie hubu ułatwia transport towaru między dużymi miastami, oszczędzając na czasie dostaw.

Sklepy internetowe potrzebują często wsparcia w obsłudze magazynowej. Huby inwestują w skomputeryzowaną obsługę logistyczną i potrafią zadbać o nasz towar kompleksowo. Dzięki temu mogą zrobić dla biznesu online dużo więcej niż zwykły magazyn. W zależności od potrzeb, prócz magazynowania towaru, pracownicy hubu mogą zająć się organizowaniem transportu zaopatrzeniowego oraz czuwać nad odprawą celną. Hub zadba też o kontrolę jakości otrzymywanego towaru lub skompletuje i zapakuje nasz towar, przygotowując go do wysyłki. Kompleksowa obsługa logistyczna obejmuje też tworzenie zestawów i składanie produktów, które tego wymagają. Wchodząc we współpracę z nowoczesnym hubem nie musimy martwić się o etykietowanie, obsługę zwrotów i pełna inwentaryzację towaru. Wszystkie te usługi są niezwykle cenne dla biznesu w sieci i potrafią konkretnie go wspierać.

Hub i magazyn – poznaj różnice

Hub jest nie tylko większy od standardowego magazynu. Jak wspomnieliśmy wyżej, daje przedsiębiorcy dużo więcej niż tylko proste przyjmowanie i wydawanie towaru. Infrastruktura hubu jest bardziej rozwinięta i nigdy nie obejmuje tylko jednego budynku. Dzięki temu magazyny, sortownie czy centra logistyczne są w jednym miejscu, a cały proces obsługi towaru odbywa się o wiele szybciej. W hubie znajdziesz często specjalistów, którzy chętnie zajmą się obsługa spedycyjną czy marketingiem, a to usługi mocno wykraczające poza to, co może zaoferować ci nawet najlepszy magazyn.

Prócz tego lokalizacja magazynów niezwykle rzadko pomyślana jest tak, by ułatwiać transport morski czy lotniczy. Dlatego właśnie huby są tak cenne dla sklepów, które sprzedają towar zza granicy i zależy im na szybkim dostarczaniu przesyłek. Dodatkowo hub jako nowoczesny park logistyczny jest bezpieczny i zapewnia nam odpowiednie przechowywanie wszelkiego rodzaju towarów. Przepustowość tego typu obiektów jest dużo większa niż w przypadku zwykłych magazynów, a opóźnienia w wydawaniu przesyłek zdarzają się tu dużo rzadziej.