Wynajem magazynów to branża, która przechodzi czas dynamicznego rozwoju. Ogólnie powierzchnia magazynów w Polsce pod koniec 2021 roku wynosiła już ponad 25 milionów metrów kwadratowych i wciąż rosła. Z tego spora część to magazyny, które nie są własnościowe, ale wynajmowane. W tym artykule omówimy wady i zalety własnego oraz najmowanego magazynu.

Zalety najmu magazynu

1. Niższy koszt

Chociaż pozornie może się wydawać, że najmowanie powierzchni magazynowej jest rozwiązaniem droższym niż wybudowanie własnego magazynu, w wielu przypadkach będzie dokładnie odwrotnie. Istotne jest tu kilka rzeczy. Pierwsza z nich to dopasowanie wielkości magazynu do realnych potrzeb. W przypadku własnej infrastruktury, nie zmienimy na bieżąco jej pojemności magazynowej. A przecież potrzeby firmy mogą szybko się zmieniać, np. zdobywamy nowego, strategicznego klienta, którego obsługa wymaga posiadania sporego magazynu. Co robimy? Stawiamy lub rozbudowujemy magazyn (co samo w sobie zajmie sporo czasu), a następnie, jeśli kontrakt wygaśnie, zostajemy z za dużym budynkiem?

Drugi kluczowy czynnik to koszty utrzymania, które są tym bardziej istotne, jeśli nasze zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową mocno zmienia się w czasie. Koszt utrzymania własnego magazynu będzie zawsze niemal taki sam, niezależnie od tego, na ile procent realnie będziemy go wykorzystywać. Budynek trzeba oświetlić, ogrzać, administrować nim oraz zapewnić mu ochronę.

Powyżej poruszaliśmy się w scenariuszu, w którym firma ma już swój magazyn. A przecież najpierw trzeba go postawić – mówimy więc o kosztach działki, uzbrojenia jej oraz postawienia od zera całego budynku.

2. Elastyczność

Elastyczność w przypadku magazynów na wynajem ma kilka aspektów:

  • wielkość powierzchni magazynowej. W najmowanym magazynie możemy ją zmieniać (na warunkach zależnych od konkretnej umowy), więc zawsze mamy możliwość dostosowania jej do bieżących, realnych potrzeb. To jest oczywiście optymalizacja kosztów, ponieważ płacimy tylko za to, co wykorzystujmy.
  • położenie magazynu. W przypadku współpracy z dużym podmiotem działającym w tej branży, może się okazać, że ma on budynki w różnych miejscach i daje możliwość przenoszenia się między nimi. To pozwala dostosować położenie magazynów do aktualnej logistyki. Kolejna sprawa to atrakcyjność lokalizacji. Decydując się na własny magazyn, trzeba mieć na uwadze, że działka budowlana w nieperyferyjnym miejscu z dobrymi drogami będzie sporo kosztowała. Najmując magazyn ten atut często mamy wliczony w cenę.
  • możliwość rezygnacji. To kwestia regulowana umową, jednak generalnie można przyjąć, że najem magazynu daje sporą elastyczność w tej kwestii. Jeśli jednak firma decyduje się postawić lub kupić własny magazyn, w razie zniknięcia zapotrzebowania na przestrzeń magazynową, pozostanie z bezużytecznym budynkiem.

Elastyczność jest bardzo istotna dla firm małych i średnich. To w ich przypadku często tak duża inwestycja jak nabywanie lub budowanie własnego magazynu ma mocno dyskusyjny sens. Najem pozwala zrealizować potrzeby przechowalnicze bez nadmiernego obciążania finansów.

3. Lokalizacja

Wspominaliśmy o tym już powyżej – we własnym zakresie firma może mieć problem z postawieniem magazynu na działce, która nie tylko będzie miała dostęp do rozbudowanej infrastruktury, ale też jej położenie nie będzie komplikowało całej logistyki.

Wady najmu magazynu

1. Koszty

To może być zaskoczeniem, bo wcześniej pisaliśmy o niższych kosztach jako zalecie. Jednak w scenariuszu, gdy nasza firma ma stałe zapotrzebowanie na określoną przestrzeń magazynową, niemal pewne będzie, iż własny magazyn wyjdzie taniej. Oczywiście w dłuższej perspektywie czasowej, ponieważ najpierw jednorazowa inwestycja w zakup lub wybudowanie będzie naprawdę spora.

2. Natychmiastowy i bezwarunkowy dostęp

W przypadku najmu może się okazać, że w danym momencie nie ma nic do wynajęcia w interesującej nas lokalizacji oraz o interesującej nas wielkości. Jeśli mamy swój magazyn, zawsze znamy jego obłożenie i wiemy czym dysponujemy. Oczywiście można rozważyć model hybrydowy i posiadać nieruchomość magazynową, a resztę najmować, zależnie od zmian w bieżącym zapotrzebowaniu.