Polska ciągle w czołówce najszybciej rozwijających się krajów pod względem przyrostu nowoczesnej powierzchni przemysłowej i logistycznej. W budowie wciąż znajdują się obiekty o łącznej powierzchni 2,5 miliona metrów kwadratowych.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni przemysłowej i logistycznej wzrosły w trzecim kwartale 2023 roku aż o 12 proc. Mimo że od drugiej połowy zeszłego roku notujemy spadek powierzchni magazynowej w budowie, to przekraczając dostępną zabudową poziom 30,5 miliona metrów kwadratowych powierzchni, Polska ciągle plasuje się w Europejskiej czołówce najszybciej rozwijających się pod tym względem krajów. Aktualnie w budowie znajdują się obiekty o łącznej powierzchni 2,5 miliona metrów kwadratowych, czyli o 17 proc. więcej niż w poprzednim kwartale.

Od początku roku, do końca III kwartału rozpoczęto w Polsce budowę 2,4 mln metrów kwadratowych powierzchni przemysłowej i logistycznej. To o 23 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Jednak wtedy rynek był wciąż rozpędzony ogromnym wzrostem sprzedaży e-commerce spowodowanym pandemią. Powierzchnia dostarczonych w tym roku nowych obiektów przemysłowo-logistycznych wyniosła 3,6 mln metrów kwadratowych.

Nowa podaż niższa niż rok wcześniej

Od stycznia do września bieżącego roku nowa podaż była o 11 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2022 roku. W tym okresie najwięcej nowej powierzchni przemysłowo-logistycznej oddano w regionie warszawskim. Było to blisko 540 tys. metrów kwadratowych. W Katowicach nowa powierzchnia przekroczyła 470 tys. metrów kwadratowych a w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim osiągnęła poziom blisko 440 tys. metrów kwadratowych.

Obiekt Panattoni BTS Zalando Bydgoszcz o powierzchni 146 tys. metrów kwadratowych był jak dotąd największym w tym roku oddanym do użytku projektem.

Nieznacznie rośnie powierzchnia pustostanów

W trzecim kwartale 2023 roku współczynnik pustostanów wyniósł 7,7 proc. i był o 1 pp. wyższy niż w II kwartale, i o 3,5 pp. wyższy niż rok wcześniej. Regiony, gdzie pustostanów jest najmniej to Białystok, Trójmiasto i Rzeszów. W każdej z tych lokalizacji wskaźnik nie przekroczył 2 proc. Najwyższy poziom to obecnie około 10 proc. i jest notowany we Wrocławiu i w Łodzi.

W trzecim kwartale odnowienia najmu wyniosły około 34 proc., co oznacza, że struktura popytu powróciła do poziomu z lat poprzednich. Wtedy normą było, że renegocjacje umów stanowił od 25 do 35 proc.

Logistyka głównym filarem popytu

Operatorzy logistyczni odpowiadają za prawie połowę popytu. Wysoką aktywność transakcyjną wykazuje też sektor produkcyjny. Odpowiada ona za blisko 25 proc. umów zawartych w ciągu trzech kwartałów.

Czynsze bazowe wzrosły w ciągu ostatniego roku, jednak aktualnie obserwujemy ich stabilizację. W głównych regionach magazynowych najemcy mogą spodziewać się czynszów bazowych na poziomie od 3,9 do 5,4 euro za metr kwadratowy na miesiąc. W Warszawie stawki są wyższe i sięgają 7,50 euro za metr kwadratowy miesięcznie.