Samo pojęcie self storage oznacza oznacza usługę udostępniania przestrzeni magazynowej w samoobsługowym obiekcie. Taka forma przechowywania adresowana jest głównie do klientów indywidualnych, którzy nie mają zbyt wielu rzeczy do składowania, jednak nie mieszczą się z nimi w domu, garażu czy piwnicy. Dzięki self storage można nie marnować na nie prywatnej przestrzeni i w zamian za niewygórowaną cenę bezpiecznie oraz dyskretnie przetrzymać je w magazynie. Wariant kontenerowy self storage również jest niezwykle popularny. Dlaczego? O tym piszemy w poniższym artykule.

Termin “self storage” pochodzi z języka angielskiego. W języku polskim funkcjonuje zazwyczaj jako “magazyn samoobsługowy”. Wstępuje w dwóch podstawowych wariantach: komórek różnej wielkości udostępnianych wewnątrz obiektu magazynowego oraz kontenerów rozstawionych na zewnątrz. Ten drugi typ przechowywania posiada wady i zalety, nie wszystkie współdzieląc z wariantem “komórkowym”:

1. Cena. Generalnie przyjmuje się, że self storage w wersji kontenerowej jest tańsze. Wynika to z tego, że właściciel magazynu nie musi stawiać budynku, a więc też nie musi go ogrzewać, oświetlać, konserwować. Wszystko, co musi zapewnić, to plac, na którym ustawione są kontenery. Plac może być utwardzony, oświetlony, strzeżony, ubezpieczony – jednak to wszystko są opcje. W praktyce może to wyglądać nieco inaczej, ponieważ w magazynach self storage dostępne są komórki różnej wielkości i jeśli potrzebujemy naprawdę niewiele miejsca, kontener może się okazać droższy. Do tego będzie stał w większości pusty, bo umieścimy w nim np. kilka pudeł pamiątek.

2. Bezpieczeństwo. Zdecydowanie bezpieczniejszy nasz dobytek będzie we wnętrzu magazynu. Taki budynek zazwyczaj ma swój monitoring oraz alarmy, do tego trudniej się do niego dostać niż na nawet strzeżony plac. Nie oznacza to, że samoobsługowe magazyny kontenerowe nie oferują odpowiedniego poziomu zabezpieczenia przed kradzieżą. Place są zazwyczaj strzeżone i monitorowane. Do tego czasami jest możliwość wynajęcia kontenera z własnym systemem alarmowym lub przeciwwłamaniowym.

3. Warunki przechowywania. Tutaj ponownie wygrywa self storage w wersji komórek w hali magazynowej. Wynika to z tego, że w takich komórkach warunki są stabilniejsze – mówimy zarówno o temperaturze, jak i wilgotności. Te parametry mogą być w pełni kontrolowane wewnątrz budynku magazynowego. W przypadku kontenerów nie ma takiej możliwości. Nie praktykuje się ogrzewania kontenerów magazynowych. Oznacza to, że nie powinno się przechowywać w nich delikatnych rzeczy, które mogą ulec zniszczeniu od wilgoci lub za wysokiej/za niskiej temperatury. Oczywiście nie jest to wadą w każdej sytuacji – jeśli chcesz przechować rzeczy niewrażliwe na takie czynniki, za to gabarytowe, to kontener będzie wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem.

4. Dostęp. Zazwyczaj mniej krępujący dostęp, dający więcej dyskrecji, jest w magazynach kontenerowych. Każdy klient ma swój kontener i praktycznie nie występuje przestrzeń wspólna, na której klienci się spotykają (poza ciągami komunikacyjnymi na placu). W magazynie komórkowym, szczególnie w przypadku mniejszych komórek, z prywatnością może być słabo, ponieważ są one położone blisko siebie i klienci mogą się przy nich spotkać w tym samym czasie (chyba że magazyn praktykuje usługę dyskretnego udostępniania po umówieniu się na określony termin). Z kolei we wnętrzu budynku magazynowego zdecydowanie łatwiejszy może być dostęp – na wyposażeniu są drabiny czy przesuwne schody. Kontener nie oferuje takich udogodnień, chociaż z kolei dla klientów przechowujących spore gabaryty, odpłatnie udostępniane są wózki widłowe, pozwalające na załadunek, wyładunek i transport. Magazyn kontenerowy daje też szansę na podjechanie własnym środkiem transportu, np. samochodem, bezpośrednio pod przestrzeń magazynową. Jest to nie tylko wygodne, ale też mocno zwiększa prywatność. Kolejna sprawa to dobowe ograniczenia dostępu – budynek magazynowy zazwyczaj nie jest otwarty cały czas i ustalone są godziny, gdy można się dostać do swojego magazynu. W przypadku kontenerów często na teren placu można wejść w dowolny dzień (nawet w święta), o dowolnej porze (nawet w nocy).