Magazyn to dziś nie tylko miejsce do składowania towarów, ale i realne wsparcie logistyczne. Jeśli twój biznes w sieci się rozwija i potrzebujesz pomocy w wysyłce towarów, nowoczesny magazyn z obsługą może być idealnym wyjściem. Aby jednak dokonać dobrego wyboru, warto najpierw poznać potrzeby naszego sklepu i oczekiwania, jakie chcemy by spełniał magazyn. Tylko wtedy będzie to efektywne, a dodatkowy wydatek naprawdę się opłaci.

Magazynowanie towarów sprzedawanych w sieci

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że magazyn dla biznesu online nie różni się niczym od stosowanego w tradycyjnym handlu. To jednak tylko pozory. Oczywiście bez względu na to, w jakiej przestrzeni działa nasz sklep, potrzebujemy składować towar możliwie blisko siedziby firmy i bezpiecznie. W przypadku sklepów działających w sieci bezpieczeństwo jest jednak dużo ważniejsze od spraw logistycznych. Dlaczego? Ponieważ sprzedając w sieci i tak musimy dokonywać wysyłki zakupów. Nawet mając magazyn pod bokiem, nie unikniemy związanych z tym kosztów. Aby magazyn nie generował dodatkowych kosztów dużo ważniejsze jest dostosowanie miejsca do rodzaju towarów.

Jeśli w przypadku sklepów w sieci nie liczy się lokalizacja magazynu, to co ma znaczenie? Ważna jest jakość budynku, ilość przestrzeni i rodzaj półek. Wszystko to powinno być dobrane tak, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia przechowywanych rzeczy. Jest jednak coś jeszcze ważniejszego. Właściciele e-sklepów bardzo często stawiają na magazyny z nowoczesną obsługą. Mają ku temu ważny powód. W żadnym innym biznesie tempo i jakość obsługi nie ma takiego znaczenia, jak właśnie w sklepach sieciowych.

Co musi mieć twój magazyn?

Aby spełnić specyficzne potrzeby biznesu internetowego ważna jest skomputeryzowana obsługa, Taka, która pozwoli na bieżąco monitorować stan magazynu i odpowiednio szybko wysyłać towary do klientów. W przypadku tradycyjnych, stacjonarnych sklepów nie jest to aż tak ważne. Tu czas liczy się tylko przy towarach szybko tracących świeżość lub wymagających specjalistycznego przechowywania. Jednak osoby kupujące w internecie zwracają szczególną uwagę na to, jak szybko dociera do nich towar i na tej podstawie oceniają sklep.

Wymienione wyżej powody sprawiają, że doświadczeni przedsiębiorcy od lat działający w sieci znają i doceniają wartość kompleksowej i nowoczesnej obsługi magazynowej. Słowo kompleksowa jest tu kluczowe. Jeśli bowiem znajdziemy magazyn, który będzie nas wspierał w pakowaniu i wysyłaniu przesyłek na czas, mamy więcej energii na działania marketingowe i możemy lepiej zadbać o inne, równie ważne gałęzie naszego biznesu. Oczywiście istnieją sklepy działające w sieci, które znakomicie radzą sobie z tym problemem same, jeżeli jednak na jakimś etapie rozwoju czujesz, że twój biznes potrzebuje tutaj wsparcia, nie warto się wahać.

Podsumowując- idealny magazyn dla sklepu internetowego zapewnia bezpieczeństwo towarów i aktywnie wspiera biznes w logistyce i zarządzaniu tym, co się w nim znajduje. Jeśli dobrze spełnia te dwie funkcje, to jako właściciele możemy być pewni, że wydatki z tym związane prędzej czy później się zwrócą.