Zgodnie z najnowszymi badaniami rynku magazynowego w Polsce wszyscy, którzy inwestują w ten typ nieruchomości, mogą mieć powody do zadowolenia. Wszystko dlatego, że w odwrotności do reszty branży, posiadacze przedsiębiorstw magazynowych osiągnęli w 2022 roku zbliżone wyniki do tych sprzed roku. Nie każdy jednak wie, że jedną z bardzo ważnych dla tej branży pochodnych jest fulfillment. Czym jest i w jaki sposób działa omówimy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Na czym polega fulfillment?
Fulfillment jest pojęciem stosunkowo nowym i wciąż niezbyt popularnym. Znaczy to mniej więcej tyle, że jego używanie miało miejsce wraz z coraz szybszym rozwijaniem się sklepów internetowych, które przecież nieodłącznie wiążą się z branżą magazynową. Z każdym rokiem przybywa usługodawców e-commerce, którzy w ramach oszczędności lub po prostu pomysłu na biznes, nie inwestują we własne hale magazynowe. Zamiast tego korzystają z ofert firm niezwiązanych bezpośrednio z zamówieniem, które w imieniu sprzedawcy obsługują zamówienia zamiast niego. Właśnie taki proces nazywamy fulfillmentem. Pozwala on na niebagatelne cięcia w kosztach spowodowane utrzymywaniem odpowiedniej infrastruktury potrzebnej do przechowywania sprzedawanych artykułów.
Fulfillment – sposób działania
W tym przypadku konsument obsługiwany jest w rzeczywistości przez dwa podmioty, czyli przedsiębiorcę, od którego zakupił artykuł oraz firmę, która zrealizuje zakup i wyśle produkt pod wskazany przez konsumenta adres. Najczęściej omawianą w artykule usługę oferują i realizują firmy logistyczne. Najłatwiej jest to wytłumaczyć i zrozumieć za pomocą prostego przykładu. Wyobraźmy sobie, że jako właściciel sklepu internetowego zamawiamy w pewnej hurtowni 100 sztuk jakiegoś produktu. Po złożeniu zamówienia przez klienta zlecamy realizację skompletowania, zapakowania i dostarczenia artykułu pod wskazany adres przez firmę zewnętrzną. Taki proces od początku do końca to właśnie fulfillment. W ramach tej usługi nie możemy zapomnieć też o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie wynajęciu powierzchni magazynowej. Wielu z nas zainteresuje ile będzie trzeba zapłacić za przechowanie produktów, którymi mamy zamiar handlować. Wszystko zależy od wynajętej powierzchni. Ceny zaczynają się już od ok. 1500 złotych miesięcznie za kilometr kwadratowy.
Korzyści jakie daje fulfillment
Wiemy już na czym polega proces związany z zarządzaniem sprzedawanego przez nas towaru przy pomocy firmy zewnętrznej. Teraz podstawowym dla nas dylematem jest to ile da nam korzyści, ponieważ każdy chce wiedzieć, czy warto skorzystać z tej opcji. Przede wszystkim fulfillment pozwala na duże oszczędności. Wszystko dzięki pomocy firm zewnętrznych, które za nas będą wykonywać proces zamówienia. Dzięki temu zaoszczędzimy również czas i unikniemy części odpowiedzialności za część przebiegającej sprzedaży. To na właścicielu wynajmowanej przez nas powierzchni spoczywać będzie za odpowiednie przechowanie naszego towaru. Natomiast za jego zabezpieczenie na czas podróży oraz dostarczenie pieczę weźmie firma logistyczna. Dzięki wszystkim tym punktom docelowy sprzedawca może skupić się wyłącznie na rozwijaniu swojego sklepu online.