Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce rozwija się w rekordowym tempie. Dane z pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku są zaskakujące. Jeśli dynamika zmian zostanie utrzymana, to wolumen transakcji inwestycyjnych może w tym roku osiągnąć wartość 4 mld euro.
Międzynarodowa agencja doradcza Cushman & Wakefield opublikowała zgromadzone przez siebie dane dotyczące rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W pierwszym półroczu 2024 roku kwota transakcji inwestycyjnych przekroczyła 1,7 mld euro. Oznacza to wzrost o blisko 80 proc. w ujęciu rok do roku i ponad 50 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza 2022 roku.
Dominuje rynek biurowy
Eksperci Cushman & Wakefield wskazują, że liderem pod względem wolumenu był rynek nieruchomości biurowych. Szacują oni, że w ciągu 6 pierwszych miesięcy bieżącego roku wartość transakcji przewyższyła 800 mln euro. Oznacza to wzrost rok do roku na poziomie 400 proc.
Polski rynek biurowy tym samym pozostaje liderem wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) pod względem skali, jakości i dywersyfikacji. Analitycy prognozują również, że kolejne miesiące powinny przynieść dalsze wzrosty liczby transakcji.
Duże zmiany na rynku nieruchomości handlowych
Biorąc pod uwagę transakcje zrealizowane w sektorze nieruchomości handlowych w pierwszym półroczu 2024 roku, to ich wolumen już jest większy niż w całym zeszłym roku. Rynek jednak nie zwalnia i kolejne dane wskazują na to, że drugie półrocze powinno być jeszcze lepsze.
W ciągu sześciu miesięcy wolumen transakcji inwestycyjnych w tym sektorze osiągnął wartość prawie pół miliarda euro. Jeśli potwierdzą się prognozy i handel nieruchomościami handlowymi na stałe wejdzie do strategii funduszy inwestycyjnych, to z dużym prawdopodobieństwem staną się one dobrą alternatywą dla biur i magazynów.
Magazyny utrzymują stabilny poziom
Zainteresowanie magazynami jest duże, ale na wyniki transakcji musimy poczekać do przyszłego roku. Na razie z danych przedstawionych przez agencję Cushman & Wakefield wynika, że w pierwszym półroczu zostały w tym segmencie zrealizowane transakcje inwestycyjne na poziomie prawie 300 mln euro. Oznacza to spadek na poziomie 33 proc. rok do roku. Transakcjami jest zainteresowanych sporo podmiotów powracających na nasz rynek oraz całkowicie nowi gracze.
Zainteresowanie jest duże, ponieważ tego typu nieruchomości na polskim rynku cechuje wysoka jakość i nowoczesność. Aż 40 proc. rynku, którego zasoby zbliżają się do poziomu 35 mln metrów kwadratowych, to obiekty ukończone w ciągu trzech ostatnich lat.
Dobre perspektywy na najbliższe miesiące
Coraz więcej funduszy decyduje się inwestować na rynku nieruchomości komercyjnych. Ten wybór wydaje się oczywisty, biorąc pod uwagę zmieniające się na lepsze nastroje gospodarcze, dobre wyniki i konieczność szukania stabilnej alternatywy w obliczu obniżek stóp procentowych.
Na rynku pojawia się coraz więcej graczy z polskim kapitałem, którzy często odgrywają ważną rolę w przypadku transakcji na mniejsze kwoty. Inwestorzy ci są zainteresowani zarówno projektami deweloperskimi, jak i gotowymi nieruchomościami.
Specjaliści Cushman & Wakefield szacują, że wolumen transakcji inwestycyjnych powinien w tym roku osiągnąć pułap 4 mld euro. Jeśli założenia okażą się słuszne, to bieżący rok będzie prawie dwa razy lepszy niż ubiegły.