Raport CBRE obejmujący III kwartał 2024 roku pokazuje, że polscy najemcy mają coraz mniejszy wybór w sektorze nieruchomości magazynowych. Według analityków zabudowy tego typu jest obecnie najmniej od czterech lat. W omawianym okresie w budowie było 1,94 mln metrów kwadratowych magazynów. To o prawie ¼ mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Co ważne, obecnie spada też liczba pustostanów w tej części rynku. Poziom wolnej powierzchni magazynowej kwartał do kwartału spadł przede wszystkim w województwach zachodniopomorskim, mazowieckim i małopolskim. Tymczasem popyt na magazyny w III kwartale sięgnął 1,10 miliona metrów kwadratowych.

Nowej powierzchni magazynowej coraz mniej

Dane dotyczące powierzchni magazynowo-przemysłowej w budowie pokazują, że jest jej coraz mniej zarówno w porównaniu kwartał do kwartału, jak i rok do roku. Warto podkreślić, że ponad połowa nowych inwestycji z tego sektora to projekty spekulacyjne, czyli bez przeznaczenia dla konkretnego najemcy. To więcej niż w pierwszej połowie 2024, choć z perspektywy długofalowej mniej. Efektem tego jest sytuacja, w której najemcy poszukujący gotowego magazynu mają coraz węższy wybór.

Cała powierzchnia magazynowo-przemysłowa w Polsce to obecnie 33,3 miliona metrów kwadratowych. Liczby te oznaczają wzrost o nieco ponad 9%, porównując rok do roku. Największym obiektem tego typu oddanym do użytku w ostatnich miesiącach jest P3 Warsaw I Lesznowola. Obejmuje on powierzchnię 50 tysięcy metrów kwadratowych.

Od początku 2024 łączny popyt na obiekty magazynowo-przemysłowe sięgnął 3,8 miliona metrów kwadratowych. To tylko o 17 tysięcy więcej niż w zeszłym roku. Brak dużych umów wpłynął na to, że zapotrzebowanie na rynku w III kwartale było o 33% niższe niż w poprzednich trzech miesiącach i zatrzymało się na 1,10 milionów metrów kwadratowych.

Największe transakcje w tym segmencie rynku w omawianym okresie, to wynajem 63 tysięcy metrów kwadratowych w CTR Park Warsaw przez firmę z branży handlu niespożywczego. Warto wspomnieć również o dwóch umowach obejmujących 53 i 41 tysięcy metrów kwadratowych. Zostały one podpisane przez najemców na obiekty w Radomsku i Łodzi.

W szerszej perspektywie czasowej zainteresowanie najmem powierzchni magazynowo-przemysłowej wzrasta. Aktualnie popyt w tej części rynku budują przede wszystkim firmy z sektorów logistycznego, produkcyjnego i handlu niespożywczego.