W 2025 roku powstanie w Polsce ok. 2 mln metrów kwadratowych powierzchni magazynowo-przemysłowych, a całkowite zasoby powinny przekroczyć 36 mln metrów kwadratowych. Z prognoz Newmark Polska wynika również, że aktywność najemców na tym rynku przekroczy 5 mln metrów kwadratowych.

Nowa podaż w 2024 roku była niższa o prawie 30 proc. w porównaniu z wynikiem z 2023 roku i wyniosła ponad 2,6 mln mkw. W ciągu ostatniego roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej wzrosły w Polsce o 8,9 proc. Na koniec ubiegłego roku całkowite zasoby sięgnęły niemal 35 mln mkw.

Całkowite zasoby na poziomie 36-37 mln mkw. w 2025 roku

Zdaniem dyrektora Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w firmie doradczej Newmark Polska Jakuba Kurka świadczy to o wejściu przez rynek w fazę stabilnego rozwoju. W kolejnych latach rynek powinien rosnąć w tempie nieprzekraczającym 10 proc. Wcześniej, w okresie od 2014 do 2023 były to wzrosty na średnim poziomie 15 proc.

Ekspert szacuje, że już pod koniec pierwszego kwartału bieżącego roku całkowite zasoby przekroczą poziom 35 mln mkw. W zależności od tegorocznej podaży nowych obiektów całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowo-przemysłowych przekroczą 36 mln mkw. i mogą zbliżyć się do poziomu 37 mln mkw.

Największe wzrosty w województwie dolnośląskim

Aktywność deweloperów działających w branży magazynowo-przemysłowej była w zeszłym roku najwyższa w województwie dolnośląskim. Powstało tam 674,5 tys. mkw. nowej powierzchni, czyli około 33 proc. krajowej produkcji. Na drugim miejscu było województwo mazowieckie z wynikiem na poziomie 468,3 tys. mkw., a trzecie było województwo łódzkie, gdzie powstało 342,9 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni.

Na koniec roku w budowie wciąż pozostawało prawie 1,8 mln mkw. Najwięcej nowych obiektów było w trakcie realizacji w województwie śląskim, dolnośląskim i w centralnej Polsce.

Wzrost wolumenu transakcji najmu

Łączny wolumen transakcji najmu przekroczył w Polsce w 2024 roku 5,8 mln mkw. Tym samym był o 3,7 proc. wyższy niż rok wcześniej. Aktywność najemców była najwyższa na sześciu rynkach magazynowych, które odpowiadały za 85 proc. wszystkich transakcji. Lokalizacje te to Warszawa i okolice, Górny Śląsk, Polska Centralna, Dolny Śląsk, Wielkopolska i Trójmiasto.

W ubiegłym roku przeważały nowe umowy najmu, które stanowiły ponad połowę całego wolumenu. Renegocjacje stanowiły prawie 42 proc. wolumenu, a niespełna 7 proc. przypadło na ekspansje. Umowy krótkoterminowe (do jednego roku) dotyczyły 244 tys. mkw. powierzchni.

Liczba pustostanów na stabilnym poziomie

Na koniec ubiegłego roku wskaźnik pustostanów wyniósł 7,5 proc. Jest to wynik zaledwie o 0,1 pp. wyższy niż rok wcześniej. Najwięcej pustostanów jest w województwie lubuskim (19 proc.), świętokrzyskim (16,9 proc.) oraz lubelskim (12,5 proc.). Najmniej pustych obiektów czeka na nowych najemców w województwie opolskim (2,4 proc.) oraz warmińsko-mazurskim (2,3 proc.) W województwie podlaski na koniec 2024 roku nie było wolnych przestrzeni magazynowo-przemysłowych.