Lokal w danej nieruchomości może być użytkowany na różne sposoby. Między innymi w celach mieszkaniowych albo służyć za miejsce prowadzenia działalności produkcyjnej. Istnieje możliwość zmiany sposobu jego użytkowania, zgodnie z potrzebami jego właścicieli czy użytkowników. Sprawdź, na czym to polega.
Proces przekształcenia lokalu
Zmiana sposobu użytkowania lokalu polega na przeprowadzeniu procesu przekształcenia nieruchomości przy jednoczesnym dostosowaniu jej do aktualnych potrzeb właściciela lub użytkownika. Może ona dotyczyć całego budynku lub jedynie jego części.
Proces zmiany metody użytkowania i przeznaczenia lokalu jest sformalizowany i prowadzi do tego, by spełniał nowe funkcje. Można przekształcić nieruchomość, zmieniając jej rolę np.:
- z mieszkaniowej na usługową – np. jedno z pomieszczeń w domu zamieniane jest na gabinet kosmetyczny czy lekarski;
- z usługowej na mieszkaniową – odwrotna procedura;
- z nieużytkowego strychu lub poddasza, na pomieszczenia na cele mieszkalne;
- z pomieszczeń mieszkalnych na lokal użytkowy, np. magazyn czy biuro.
Jak przeprowadza się zmianę sposobu użytkowania lokalu?
Taka zmiana nie jest realizowana dowolnie, ale zawsze musi być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego oraz z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Podmiot przeprowadzający ją, musi zgłosić się do odpowiedniego urzędu.
Planowana zmiana przeznaczenia lokalu i sposobu korzystania z niego może wymagać dostosowania go do nowych standardów funkcjonalnych i technicznych. Konieczne może być przeprowadzenie procedury formalnej, polegającej na zgłoszeniu do odpowiedniego urzędu zmiany sposobu użytkowania – organu administracji architektoniczno-budowlanej. Do tego dochodzi uzyskanie pozwolenia na budowę, jeśli jest ono wymagane.
Takich formalności dopełnić trzeba w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta, jeszcze zanim zaczną się realne prace związane z przekształceniem nieruchomości. Po 30 dniach od zgłoszenia robót, o ile urząd nie wniesie sprzeciwu przeciwko zgłoszeniu, można zacząć realizować planowane działania.
Jeśli właściciel lub zarządca danej nieruchomości nie dopełni odpowiednich formalności i nie zgłosi przekształcenia, musi liczyć się z nałożeniem kary pieniężnej. Urząd może też nakazać przywrócenie pierwotnego sposobu użytkowania lokalu.